Grupa Track Tec wyróżniona w konkursie im. inż. Ernesta Malinowskiego

Innowacyjny produkt Trac Tec – krzyżownica z ruchomym dziobem – zdobył wyróżnienie im. inż. Ernesta Malinowskiego, w czasie odbywających się w Gdańsku Targów TRAKO, tym samym kolejny raz doceniono najwyższe kompetencje ekspertów Track Tec.

Konkurs im. inż. Ernesta Malinowskiego to inicjatywa branżowa ceniona zarówno przez polskich i zagranicznych innowatorów w kolejnictwie. Wyróżnienie przyznane Grupie Track Tec podczas tegorocznych Targów TRAKO to potwierdzenie, że niezmiennie od lat, Grupa jest jedną z najbardziej innowacyjnych firm oferujących systemowe rozwiązania dla infrastruktury kolejowej.

Nasza krzyżownica z ruchomym dziobem z odlewaną podstawą, zaawansowanym napędem hydraulicznym, rolkami poddziobowymi do lżejszego przestawiania oraz systemem diagnostyki zintegrowanym w inteligentnym rozjeździe rozwiązuje problemy, które dotyczyły klasycznych konstrukcji krzyżownic. Jest to rozwiązanie, które zdecydowanie wyprzedza te, które do tej pory były stosowane na rynku – powiedział dr Andrzej Cholewa, członek zarządu Track Tec.

Dzięki użyciu podstawy odlewanej w krzyżownicy Track Tec wyeliminowano wiele złącz skręcanych, poprawiając tym samym sztywność całej konstrukcji jak i minimalizując zakres koniecznych prac konserwacyjnych i eksploatacyjnych. Dzięki użytym technologiom i zastosowaniu nowoczesnego napędu ze sprzężeniem hydraulicznym uzyskano zupełnie nową jakość produktu. Klasyczne konstrukcje krzyżownic z ruchomym dziobem wykonane z szyn oraz blach posiadają wiele elementów skręcanych i spawanych. Cała podstawa, na której pracują ruchome dzioby, wymaga ciągłej konserwacji oraz ma ograniczoną sztywność. Dodatkową wadą klasycznych rozwiązań jest brak możliwości stosowania w obrębie punktu matematycznego krzyżownicy podkładek podszynowych z tworzywa sztucznego pod szynami skrzydłowymi oraz zamocowań sprężystych – powoduje to zdecydowanie różne oddziaływanie sprężyste na styku koło-szyna w stosunku do toru prostego. Innowacyjna krzyżownica Track Tec eliminuje całkowicie te problemy.

Konkurs im. inż. Ernesta Malinowskiego dotyczy wyrobów i innowacji technicznych stosowanych 
w kolejnictwie i prezentowanych na Targach TRAKO. Ocenie podlegają wyroby i technologie z zakresu tematycznego targów, zgłoszone zarówno przez polskie, jak i zagraniczne firmy biorące udział w Targach.

// 25.09.2019


Track Tec