Track Tec z nagrodą od Rzeczpospolitej
Grupa Track Tec otrzymała wyjątkową nagrodę za inwestycje w rozwój i innowacyjne rozwiązania dla infrastruktury kolejowej. Doceniono inteligentne rozjazdy Track Tec dla linii dużych prędkości, przeznaczone dla prędkości do 250 km/h., logistykę rozjazdów kolejowych z wykorzystaniem własnego specjalistycznego pociągu do zabudowy rozjazdów oraz budowę nowej linii technologicznej do produkcji podkładów kolejowych.
W trakcie 13. Międzynarodowych Targów Kolejowych TRAKO, Główny Patron Medialny – dziennik Rzeczpospolita - przyznał nagrody dla wybitnych firm w czterech kategoriach: rozwój ekologiczny; bezemisyjny transport publiczny; inwestycje w rozwój i innowacyjne rozwiązania dla transportu szynowego; innowacyjne zmiany w przedsiębiorstwie oraz najbardziej innowacyjne rozwiązanie zarządzania infrastrukturą.
Track Tec jest niewątpliwym liderem w dziedzinie innowacji w naszej branży, cieszy mnie bardzo fakt, że kolejny raz zostało to dostrzeżone, tym razem przez kapitułę konkursu ogólnopolskiego dziennika „Rzeczpospolita”. Każde z rozwiązań, które doceniono w uzasadnieniu nagrody, ma ogromny wpływ na kolej w Polsce - powiedział dr inż. Jarosław Pawluk, Prezes Track Tec.
Track Tec S.A. opracował koncepcję i wdrożył do eksploatacji Pociąg Zabudowy Rozjazdów. Pociąg służy do przewozu zmontowanych na podrozjazdnicach strunobetonowych (lub drewnianych) bloków rozjazdów kolejowych, transportem kolejowym, bezpośrednio z hali montażu u producenta na plac budowy, a następnie ich zabudowę w torach wprost z wagonów. W zależności od zakresu zlecenia inwestora lub wykonawcy prac, w ramach PZR możliwe jest również wykonanie wszystkich czynności związanych z zabudową rozjazdu aż do końcowego odbioru. Przewóz zmontowanych bloków rozjazdów na wagonach jest możliwy dzięki opracowaniu konstrukcji nowatorskich urządzeń ładunkowych (UR-1), które zamontowano na wagonach platformach z obniżoną podłogą (serii Uai).
Kapituła konkursu „Rzeczpospolitej” doceniła również inteligentny rozjazd Track Tec z innowacyjnym systemem ogrzewania indukcyjnego, które jest całkowicie nowym rozwiązaniem w skali światowej, wynikającym z optymalizacji wytwarzanej energii cieplnej przez wdrożenie złożonego algorytmu analizującego wiele czynników zewnętrznego otoczenia. Innowacyjność rozwiązania wynika także ze sposobu i doboru miejsca wytwarzania ciepła. Ogrzewane są tylko te punkty rozjazdu, które powinny być ogrzewane, co zdecydowanie odróżnia go od innych konstrukcji.
Nagrody wręczono na Gali podsumowującej pierwszy dzień Targów Trako, które w tegorocznej edycji zebrały 700 wystawców z trzydziestu krajów na 30 tys. mkw. powierzchni wystawowej. Tabor kolejowy został wystawiony na torach o łącznej długości jednego kilometra. Patronat honorowy nad Targami Kolejowymi Trako objął minister infrastruktury.
// 25.09.2019