Track Tec wspiera innowacje w branży kolejowej
W środę wieczorem, podczas Międzynarodowych Targów Kolejowych InnoTrans w Berlinie, Grupa Track Tec S.A. wręczyła nagrody za najlepsze prace naukowe z zakresu kolejnictwa. Spółka postanowiła w ten sposób wesprzeć kształcenie kadry inżynierskiej, pracującej nad nowatorskimi rozwiązaniami technicznymi, które wpływają na podnoszenie trwałości infrastruktury kolejowej, a tym samym bezpieczeństwa dla jej użytkowników.
Grupa Track Tec od lat wdraża pionierskie projekty, które stanowią odpowiedź na coraz większe wymagania branży kolejowej. Inżynierowie Spółki konsekwentnie, w trybie ciągłym, pracują nad innowacjami, których głównych założeniem jest budowanie nowych standardów w branży, w szczególności w obszarze trwałości i bezpieczeństwa infrastruktury. Takie podejście do prowadzenia biznesu przyniosło Track Tec wiele wyróżnień branżowych za wkład w rozwój polskiej myśli technicznej. Spółka postanowiła jednak pójść o krok dalej i wesprzeć doktorantów i absolwentów uczelni wyższych.
Formuła Konkursu o Nagrodę Prezesa Zarządu Track Tec umożliwiła zidentyfikowanie najciekawszych i najbardziej wartościowych prac naukowych, których tematyka jest związana z szeroko pojętą infrastrukturą kolejową. Spółka nagrodziła tych, którzy odznaczają się rozległą wiedzą oraz nowatorskim podejściem do zwiększania innowacyjności szeroko pojętej branży. Dla przykładu, wdrożenie zaproponowanej przez laureata metody lokalizacji pociągu w procesie sterowania ruchem kolejowym umożliwi zwiększenie zdolności przepustowej linii kolejowej i poprawi płynność ruchu kolejowego. Dodatkowym efektem może być zmniejszenie zużycia energii przez poruszające się płynnie pociągi.
„Założeniem wszystkich podejmowanych przez Grupę Track Tec inicjatyw jest podnoszenie standardów w branży kolejowej, przede wszystkim w obszarze jakości i bezpieczeństwa. Dlatego też postanowiliśmy nagrodzić osoby, którym bliskie są zawodowo podobne wartości, co nam. Nie byłoby to jednak możliwe gdyby nie wsparcie merytoryczne wybitnych osobowości świata nauki, dzięki którym mieliśmy szansę wytypować osoby, które na wyróżnienie zasługują w szczególności.” – powiedział Jarosław Pawluk, Prezes Grupy Track Tec S.A.
Swoją obecnością w Kapitule Konkursu Spółkę Track Tec zaszczycili:
- Prof. dr hab. inż. Jacek Kijeński (Instytut Chemii Przemysłowej w Warszawie);
- Prof. dr hab. inż. Jerzy Kisilowski (Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny w Radomiu);
- Prof. dr hab. inż. Wiesław Kurdowski (Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych w Krakowie);
- Prof. dr hab. inż. Janusz Dyduch (Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny w Radomiu);
- Dr inż. Andrzej Cholewa (Grupa Track Tec S.A.)
Jurorzy wyłonili zwycięzcę po analizie wybranych prac dyplomowych i rozpraw doktorskich obronionych w ciągu minionego roku na uczelniach współpracujących z Track Tec. Laureati finaliści Konkursu zostali wyróżnieni nagrodami pieniężnymi.
- I miejsce – Andrzej Toruń Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu) za pracę pt. „Metoda lokalizacji pociągu w procesie sterowania ruchem kolejowym”;
- II miejsce – Bartłomiej Słyś i Maciej Szmit z Politechniki Krakowskiej za pracę pt. „Analiza monoblokowych podkładów strunobetonowych o różnych typach zakotwień”;
- III miejsce – Łukasz Łapczyński z Politechniki Krakowskiej za pracę pt. „Określenie grubości warstwy betonu uszkodzonej działaniem wysokiej temperatury metodą Torrenta”.
Kapituła Konkursu przyznała również dwa wyróżnienia za prace:
- „Metoda oceny efektywności grzania indukcyjnego rozjazdów kolejowych” (autor: Kamil Kiraga z Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu);
- „Ilościowa charakterystyka autogenicznego zaleczania betonów z proszków reaktywnych dojrzewających w różnych warunkach hydrotermalnych” (autor: Mariusz Wiecheć z Politechniki Krakowskiej).
// 25.09.2014